top of page
YT logo.jpg

VIDEÁ PRE DETI

V našej tvorbe nájdete dva typy vzdelávacích videí:

Videá v rámčeku s farebnými bodkami sú určené primárne pre najmenšie deti. Videá sme začali vytvárať pre našu dcéru Hanku, keď mala 18 mesiacov. Veríme, že aj takáto forma video-vzdelávania môže byť vhodným doplnkom k iným aktivitám dieťaťa, ako je napr. čas trávený komunikáciou s ľuďmi, v prírode, hraním sa alebo čítaním. Videá sú vekovo primeranétémami, dĺžkou (cca 5 minút – pre udržanie pozornosti a zároveň zamedzenie trávenia príliš dlhého času pred obrazovkou), ich tempom (pomalé striedanie fotiek, ktoré umožní ich preskúmanie dieťaťom), použitými postupmi (komentár dospelej osoby a dieťaťa „rovesníčky“) a zakomponovaným humorom, ktorý je dôležitou súčasťou života a vítaným prvkom pri učení. Sú zamerané na spoznávanie zvieratiek a dopravných prostriedkov.

 

Videá s Haničkou a Murkom sú určené pre škôlkarov. Keď sme začali skladať pesničky pre Haničku a Murka, zapojili sme do vzdelávacích videí aj tieto sympatické a priateľské bábky. Venujú sa spoznávaniu sveta okolo nás - vrátane zložitejších oblastí, akou je napríklad abeceda.

Vo výchove sa inšpirujeme princípmi Montessori pedagogiky a tie je preto možné nájsť aj v našej tvorbe (reálne fotky, situácie, prostredia, reálne zvuky...). Našim cieľom je ponúknuť malým deťom a ich blízkym dospelým videá, ktorých spoločné sledovanie prispeje k rozvoju ich reči, komunikácie a poznania sveta okolo nás.

Všetky videá nájdete na našom YOUTUBE kanáli! https://www.youtube.com/c/HaničkaaMurko 

UČÍME SA

Videá v kategórii „Učíme sa" sú určené pre malé deti v škôlkarskom veku a sú zamerané na spoznávanie sveta a získavanie nových zručností. 

Zvieratká a farby

Hanička a Murkom spoznávajú farby prostredníctvom zvieratiek. Spoznajú viac ako 50 druhov zvierat a ich farby: biela, žltá, oranžová, ružová, červená, modrá, zelená, hnedá, šedá, čierna. 

Výchovný prínos:

Dieťa spoznáva 10 základných farieb v spojení s viac ako 50timi zvieratami, ktoré majú výraznú farby, v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú. Napríklad biela ovečka, žlté kuriatko, ružové prasiatko, červená lienka, zelená žabka, modrý páv, hnedý medvedík, šedý slon, či čierny krtko.

Tip pre dospelých:

Spoznávajte farby hravou formou. Motivujte dieťa, aby pomenovalo zvieratká, ktoré vidí vo videu a ich farbu.  Ak je to možné, navštívte v okolí farmu, les, ZOO a spoločne hádajte, o aké zvieratká a akú farbu ide.

Abeceda pre deti

Hanička a Murkom sa učia 27 základných písmen abecedy. A na konci si zaspievajú jednoduchú pesničku.

Výchovný prínos:

Dieťa spoznáva 27 základných písmen abecedy v spojení s konkrétnymi predmetmi, rastlinami či zvieratami. 

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby pomenovalo veci, ktoré vidí vo videu a ktoré sa začínajú na dané písmeno. Spoznávajte písmená hravou formou - hľadajte okolo seba veci, ktoré sa na dané písmeno uačínajú a s ktorými sa často stretávate. Naučte sa jednoduchú pesničku, ktorá deťom pomôže zapamätať si všetky písmená.

Autá pre deti

Detičky sa učia autá spolu s Haničkou a Murkom. Spoznávajte s deťmi autá a ich zvuky! Nákladiak, formula, bager, hasiči, policajti, sanitka, kamión a ďalšie. Počúvajte s deťmi zvuk áut, sirény a motora! Sledujte toto video pre najmenších.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná rôzne dopravné prostriedky s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú, ako aj ich základné charakteristiky.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky dopravných prostriedkov a učilo sa ich názvy a typické vlastnosti. Upriamte ich pozornosť na to, kde je možné jednotlivé dopravné prostriedky uvidieť. Naučte sa s nimi pesničku a jednoduchý tanček.

Farby pre deti

Hanička a Murkom spoznávajú farby: biela, čierna, modrá, žltá, šedá, hnedá, zelená, fialová, oranžová, ružová, červená. A na konci si zaspievajú jednoduchú pesničku.

Výchovný prínos:

Dieťa spoznáva 11 základných farieb v spojení s konkrétnymi predmetmi, rastlinami či zvieratami. 

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby pomenovalo veci, ktoré vidí vo videu a ich farbu. Spoznávajte farby hravou formou všade okolo seba, na veciach, s ktorými sa často stretávate. Naučte sa jednoduchú pesničku, ktorá deťom pomôže zapamätať si názvy farieb.

Zvieratká z farmy

Video zahŕňa 11 zvierat, ktoré nájdeme najčastejšie na farme: hus, kačku, prasa, kozu, ovcu, kravu, sliepku, morku, zajaca, mačku a psa. Videom ich sprevádzajú Hanička a Murko.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z farmy / dvora v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy. Ak je to možné, navštívte v okolí farmu a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide.

Zelenina z našich záhrad

Hanička a Murkom spoznávajú zeleninu z našich záhrad! Paradjka, paprika, uhorka, kaleráb, hrášok, mrkva, reďkovka. A na konci si urobte s deťmi zeleninový šalátik k chlebíku.

Výchovný prínos:

Dieťa spoznáva rôzne druhy zeleniny, ktorá rastie v našich záhradách a ktorá sa dá konzumovať surová, bez tepelnej úpravy. 

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby pomenovalo zeleninu, ktorú vidí vo videu a tiež jej charakteristiky (farbu, veľkosť, tvar...). Zoberte ho do záhrady a nazbierajte si zeleninu alebo do obchodu a kúpte si ju. Spoločne ju skúmajte a na konci si urobte šalátik - ako Hanička a Murko!

Ovocie z našich záhrad

Hanička a Murkom spoznávajú ovocie z našich záhrad! Jablko, hruška, melón, hrozno, nektarinka, broskyňa, malina, čučoriedka a černica. A na konci si urobia ovocný džúsik.

Výchovný prínos:

Dieťa spoznáva rôzne druhy ovocia, ktoré rastie v našich záhradách. 

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby pomenovalo ovocie, ktoré vidí vo videu a tiež jeho charakteristiky (farbu, veľkosť, tvar...). Zoberte ho do záhrady a nazbierajte si ovocie alebo do obchodu a kúpte si ho. Spoločne ho skúmajte a na konci si urobte ovocný džúsik - ako Hanička a Murko!

Hanička predstavuje deťom, čo všetko sa jej spája s jeseňou. Na konci so svojimi kamarátmi zaspievajú refrén pesničky Jeseň.

Výchovný prínos:

Dieťa hravou formou spoznáva jedno zo štyroch ročných období - jeseň - a niektoré z poznávacích znamení tohto ročného obdobia: padajúce lístie, plody niektorých stromov (gaštany, žalude, šípky), migrujúce vtáky, vyrezávanie svetlonosov, púšťanie šarkanov... 

Tip pre dospelých:

Rozprávajte sa s deťmi o tom, či si niektoré veci/javy, ktoré videli vo videu, všimli aj v okolí. Nájdite si čas, vyberte sa na prechádzku a pozorujte spoločne jesennú prírodu. Urobte si postavičky z gaštanov, vyrežte tekvicu a zapáľte v nej sviečku, urobte si šarkana a skúste, či poletí.

Počítanie s Haničkou - počítame od 1 do 10

Malá Hanička sa učí počítať od 1 do 10. Pomáha si pri tom prštekmi na rukách a počíta mláďatká na farme. Video zahŕňa 10 zvieratiek, ktoré je možné stretnúť na farme: koník, kravička, somárik, kozička, ovečka, psík, mačička, kačička, prasiatko a kuriatko.

Výchovný prínos:

Dieťa sa naučí počítať do 10. Naučí sa tiež používať pri tom pršteky na rukách. Video môže poslúžiť aj na spoznanie mláďatiek zvierat, ktoré je možné najčastejšie vidieť na farme a tiež zvukov, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby počítalo mláďatká spoločne s Haničkou - môže po nej opakovať jednotlivé čísla. Upriamte jeho pozornosť na to, že pri počítaní môžme používať prsty na rukách, ktorých je 10 (5 na každej ruke).

Please reload

VIDEÁ PRE NAJMENŠIE DETIČKY

Videá v kategórii "pre najmenšie detičky" sú určené pre malé deti vo veku 12-36 mesiacov a sú zamerané na predstavenie zvieratiek a dopravných prostriedkov a zvukov, ktoré vydávajú. 

Dopravné prostriedky - prehľad: 1. časť série Dopravné prostriedky a ich zvuky pre deti

Video zahŕňa 14 dopravných prostriedkov, ktoré patria medzi najznámejšie: loď, ponorku, autobus, auto, formulu, bicykel, motorku, bager, traktor, kamión, vlak, balón, lietadlo a raketu. 

Výchovný prínos:

Dieťa spozná dopravné prostriedky pohybujúce sa po zemi, po vode a vo vzduchu (neskreslené pridanou tvárou a mimikou a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky dopravných prostriedkov a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 19-mesačná Hanka. Upriamte ich pozornosť na to, kde je možné jednotlivé dopravné prostriedky uvidieť (cesta, obloha, voda...).

Na stavbe - 2. časť série Dopravné prostriedky a ich zvuky pre deti

Video zahŕňa 7 dopravných prostriedkov, ktoré patria na stavbe medzi najznámejšie: nákladné auto - vyklápačka, bager, buldozér, miešačka, autožeriav, valec a asfaltovač. 

Výchovný prínos:

Dieťa spozná dopravné prostriedky pohybujúce sa na stavbe (neskreslené pridanou tvárou a mimikou a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky dopravných prostriedkov a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 23-mesačná Hanka. Upriamte ich pozornosť na to, kde je možné jednotlivé dopravné prostriedky uvidieť (stavba, cesta...). Ak je to možné, navštívte v okolí stavbu.

Zvieratká z farmy

Video zahŕňa 16 zvierat, ktoré nájdeme najčastejšie na farme: hus, kačku, prasa, kozu, ovcu, páva, kravu, sliepku, kuriatko, kohúta, somára, koňa, morku, zajaca, mačku a psa.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z farmy / dvora v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 18-mesačná Hanka. Ak je to možné, navštívte v okolí farmu a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide.

Zvieratká v zime

Video zahŕňa 15 zvierat, ktoré je možné stretnúť, aj keď napadne sneh: mačka, pes, zajac, vrana, sýkorka, veverička, lane a srnky, vlk, diviak, líška, labute a čajky, los, ľadový medveď a tučniak.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná zvieratká, ktoré môže vidieť, aj keď napadne sneh: či už ide o domáce, poľné, lesné alebo arktické, ktoré je možné vidieť v ZOO. Vidí ich v reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy a to, čo papajú podobne, ako to robí 2,5-ročná Hanka. Ak je to možné, navštívte v okolí les/pole/ZOO a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide. 

Zvieratká z lesa

Video zahŕňa 12 zvierat, ktoré patria medzi najznámejšie: veveričku, jeleňa a laň, vlka, diviaka, líšku, mravca, sovu, rysa, jazveca, medveďa, ďatľa a ježka. 

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z lesa v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 20-mesačná Hanka. Ak je to možné, navštívte les a ZOO a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide.

Video zahŕňa 7 zvierat, ktoré nájdeme najčastejšie na rybníku: kačku a káčera, žabu, vážku, bociana a ryby - kapra, šťuku a sumca.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z rybníka v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú. 

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 2-ročná Hanka. Ak je to možné, navštívte v okolí rybník/jazero/rieku a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide. Zaspievajte si spoločne ľudovú pesničku z videa Pláva kačka po jazere.

Zvieratká z Afriky (ZOO)

Video zahŕňa 12 zvierat, ktoré patria medzi najznámejšie: zebru, slona, leoparda, žirafu, leva, hrocha, plameniaka, krokodíla, nosorožca, gorilu, tukana a šimpanza.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z Afriky v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 19-mesačná Hanka. Ak je to možné, navštívte ZOO a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide. Môžte poukázať na skutočnosť, že ZOO nie je ich skutočným domovom. 

Zvieratká z mora

Video zahŕňa 12 zvierat, ktoré patria medzi najznámejšie: delfína, korytnačku, mroža, rybku Nema, morského koníka, tučniaka, veľrybu, kraba, medúzu, chobotnicu, tuleňa a žraloka. Keďže ide o menej známe zvieratká, sú použité aj ich animované verzie, ktoré sú pre mnohé deti známejšie.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká z mora / oceánu v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby sa a učilo názvy zvierat a ich typické znaky podobne, ako to robí 21-mesačná Hanka.

Hanička a hladná ovečka (Mláďatká papajú mliečko)

Video zahŕňa 7 zvierat z prostredia farmy - mláďatko a jeho mamičku: ovcu a jahniatko, kravu a teliatko, koňa a žriebätko, prasa a malé prasiatko, psa a šteniatka, mačku a mačiatka, kozu a kozliatko.

Výchovný prínos:

Dieťa sa zoznámi s mláďatkami zvierat a ich mamičkami a s tým, že rovnako ako deti papajú mliečko. Zvieratká sú v reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Ukážte deťom, že aj niektoré mláďatká zvierat papajú mliečko rovnako ako malé bábätká a že poznajú svoju mamičku rovnako ako malé deti. Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy podobne, ako to robí 2-ročná Hanka. Ak je to možné, navštívte v okolí farmu a spoločne hádajte, o aké zvieratká ide.

Štyri diely série Zvieratká (Farma, Afrika, Les, More)

Video zahŕňa štyri videá zo série "Zvieratká a ich zvuky pre deti" a prezentuje 52 zvierat žijúcich na farme, v Afrike, v lese a v mori. 

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká zo štyroch rôznych prostredí v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy a poukážte na to, že majú rôzne domovy.

Animals and their sounds for kids (Farm, Africa, Forest, Sea)

Video zahŕňa štyri videá zo série "Zvieratká a ich zvuky pre deti" a prezentuje 52 zvierat žijúcich na farme, v Afrike, v lese a v mori. Obsahuje názvy zvierat v anglickom jazyku.

Výchovný prínos:

Dieťa spozná najčastejšie sa vyskytujúce zvieratká zo štyroch rôznych prostredí v ich reálnej podobe (neskreslené neexistujúcimi farbami, oblečením a pod.) a s reálnymi zvukmi, ktoré vydávajú.

Tip pre dospelých:

Motivujte dieťa, aby napodobňovalo zvuky zvierat a učilo sa ich názvy v angličtine.

Please reload

bottom of page